pondělí 6. října 2008

Nokia vypustila mobilní platformu založenou na Linuxu a Qt

Nokia dnes oznámila spuštění platformy Qt Extended 4.4, což je vývojová platforma pro mobilní a vestavěné aplikace založená na open source Qt toolkitu. Její součástí je modulární architektura, která poskytuje základní stavební kameny pro uplatnění Linuxového softwaru. Její využití má pokrývat širokou řadu produktů, od vestavěných systémů až po využití v mobilních telefonech.

Nokia získala majoritní podíl v norské softwarové firmě Trolltech počátkem tohoto roku za v přepočtu 153 milionů dolarů a nyní pracuje na konsolidaci technologie od Trolltechu jejíž cílem má být zjednodušení vývoje na platformě Qt. Uvolnění Qt 4.4 Extended je součástí o oživení původního projektu platformy Qtopia, kterou Trolltech vyvíjí.

Platforma Qt Extended se skládá z 19 samostatných komponent, které pokrývají širokou škálu funkcí, včetně zasílání zpráv, multimédií a funkcí souvisejících s produktivitou.

"Qt Extended je navržena tak, aby urychlila vývoj softwaru pro širokou škálu klientských zařízení, jako jsou video IP telefony, přehrávače médií a ostatní moderní zařízení," uvedl viceprezident firmy Nokia, Sebastian Nystrom.

Platforma Qt Extended

Základní funkce v modulu telefonie zahrnují podporu GSM, GPRS a VoIP. Platforma obsahuje referenční implementace, které mohou vývojáři dále rozvíjet či modifikovat. Přístup k hardwaru je umožněn skrze abstraktní vrstvy, které umožňují vývojářům snazší práci a konzistentní přístup k těmto zařízením.

Rysy Qt Extended
Komponenta zabývající se zprávami (messaging) pokrývá celou škálu mobilních komunikačních technologií, včetně SMS, MMS, e-mailu a instantní komunikace. Je založena na Telepathy, modulárním komunikačním rámci, který je rovněž používán Nokií na platformě Maemo a rozšiřuje se i na Linuxových stanicích. Tato platforma zahrnuje knihovnu zpráv, která poskytuje vývojářům API vyšší úrovně pro vytváření zpráv a manipulaci se systémovým úložištěm zpráv. Mimo jiné zpřístupňuje i další služby Telepathy, včetně XMPP komunikace prostřednictvím Telepathy Gabble connection managera.

Podpora multimediálního obsahu je zprostředkována na vysoké úrovni abstrakce skrze knihovnu Phonon. Qt Extended podporuje Phononové backendy Helix a GStreamer, ale vývojáři mohou vytvořit i své vlastní. Multimédia budou moci implementovat DRM, která je kompatibilní se standartem Open Mobile Alliance DRM.

Platforma přichází i s vlastním PIM (personal information managementem), který využívá databázi SQLite, která je plně rozšiřitelná a může být samozřejmě paralelně používána více aplikacemi zaráz. Toolkit obsahuje synchronizační API a widgety, které mohou být použity při vývoji nových PIM aplikací. Platforma obsahuje i referenční implementaci velice jednoduchého PIM balíčku.

Uživatelské rozhraní je samozřejmě také postaveno na widgetech z Qt toolkitu. Rozvržení a design menu systému, dialeru, a správce oken lze přizpůsobit skrze konfigurační soubory XML. Systém podporuje základní funkci rozpoznávání písma, běžnou telefonní klávesnici (s prediktivním vkládáním textu), a qwerty klávesnice.


Ukázka prediktivního vkládání textu Qt aplikací

Qt Extended přichází i s řadou dalších užitečných věcí, včetně QWebKit widgetu pro tvorbu mobilních prohlížečů a klientů složitých internetových aplikací. Podporuje Bluetooth a WiFi, a některé důležité součásti síťových architektur, jako jsou restriktivnějsí politiky systému skrze sandboxing aplikací a meziprocesovou komunikační vrstvu, která se stará o zprostředkování modelu signálů a slotů, který je jedním z hlavních rysů Qt.

Text je z části přeložen z článku Nokia launches Linux-based Qt Extended mobile platform.
Tento článek byl uvěřejněn s exkluzivními právy na root.cz: Nokia vypustila mobilní platformu založenou na Linuxu a Qt


Žádné komentáře: