čtvrtek 9. října 2008

Budou mobilní zítřky patřit Linuxu?

Společnost Nokia se snaží začlenit novou mobilní platformu do dalších generací svých mobilních zařízení. Založila společně s mnoha dalšími významnými hráči na poli mobilního průmyslu koalici a koupila společnost Trolltech. Naproti tomu jí a dalším jejím konkurentům roste konkurence v platformě Google Android. Je však jedna věc, která všechny spojuje. Linux, který jak se zdá, bude hrát v nadcházejících letech prim.

Nokia získala majoritní podíl v norské softwarové firmě Trolltech počátkem tohoto roku za v přepočtu 153 milionů dolarů a nyní pracuje na konsolidaci technologie od Trolltechu jejíž cílem má být zjednodušení vývoje na platformě Qt. Zároveň je Nokia společně s Sony Ericssonem, Motorolou, AT&T, LG Electronics, Samsung Electronics, či Vodafonem v konsorciu Symbian Foundation, který se snaží konsolidovat platformy, které používá drtivá většina dnešních výrobců. Jmenovitě Symbian OS, S60, UIQ a MOAP(S). Výsledkem práce nevýdělečného konsorcia, které má otevřené dveře i pro další výrobce a operátory má být práce a další vývoj mobilních platforem blízké budoucnosti. Výsledky práce mají být šířeny jako Open source pod licencí Eclipse Public License (EPL) 1.0, čili otevřeně, aby se na jejich vývoji mohl podílet co největší počet lidí.

Mezitím se ale za velkou louží, značně vzdálenou Evropským luhům, které ovládá Nokia nebo Asijským stepím, kde má sídlo LG, rodí jiný a také značně slibný projekt s názvem Google Android. Jedná se o Linuxovou softwarovou platformu určenou pro mobilní zařízení, kterou vyvíjí konsorcium Open Handset Alliance v čele se společností Google.

Ač by se mohlo zdát, že prozatím se jedná jen o dva příběhy, které se shodou náhod střetli v čase a jinak spolu nesouvisí, společným pojítkem jsou vývojáři, vývojové platformy a technologie, které všechny společnosti musí mít. Vývojáři jsou zřejmě nejcennějším artiklem, který se v dnešní době častých vydání nových verzí firmwarů a oprav telefonů, stává nedostupným. Vývojářů je málo a tak se všechny společnosti snaží zaujmout komunity, které jsou sdruženy kolem jiných (ne úplně mobilních) projektů. To je i případ nákupu společnosti Trolltech, kterou Nokia po ovládnutí přejmenovala na Qt Software. Qt, neboli jazykový framework (použitelný například s C++), který tato společnost vyvíjela je použit například v jednom ze dvou nejrozšířenějších Linuxových desktopových prostředí, KDE. Když získáte přístup k jazyku, který programátoři používají, získáte pravděpodobně i programátory.

Tablety od Nokie mají používat Ubuntu Linux a Qt

Jako jasný důsledek těchto akcí se jeví zpráva se kterou přišel internetový magazín arstechnica.com. Čili,že Open source platforma Maemo, kterou firma Nokia používá na svých Internetových tabletech, má brzy podporovat vývojový toolkit Qt, který vydává firma Trolltech. Nokia dodala, že framework Hildon, který je založen na GTK, bude dále používán jako hlavní toolkit pro uživatelské rozhraní Maema a základní aplikace. Zároveň se ale budou společně s Maemem distribuovat Qt knihovny, což v konečném důsledku umožní vývoj i programátorům třetích stran.

Platforma Qt Extended

Nokia oznámila, že v jejich internetových tabletech bude možné použít platformu Qt Extended. Platforma je samotný základ na kterém vše poběží, do jisté míry předurčuje co budou moci programy, které na platformě poběží dělat a jak budou vypadat. Platforma Qt Extended se skládá z 19 samostatných komponent, které pokrývají širokou škálu funkcí, včetně zasílání zpráv, multimédií a funkcí souvisejících s produktivitou.

"Qt Extended je navržena tak, aby urychlila vývoj softwaru pro širokou škálu klientských zařízení, jako jsou video IP telefony, přehrávače médií a ostatní moderní zařízení," uvedl viceprezident firmy Nokia, Sebastian Nystrom.

Základní funkce v modulu telefonie zahrnují podporu GSM, GPRS a VoIP. Platforma obsahuje referenční implementace, které mohou vývojáři dále rozvíjet či modifikovat. Přístup k hardwaru je umožněn skrze abstraktní vrstvy, které umožňují vývojářům snazší práci a konzistentní přístup k těmto zařízením.

Qt Extended přichází i s řadou dalších užitečných věcí, včetně QWebKit widgetu pro tvorbu mobilních prohlížečů a klientů složitých internetových aplikací. Podporuje Bluetooth a WiFi, a některé důležité součásti síťových architektur.

Platforma Android umožňuje vývojářům psát aplikace v jazyce Java a Qt Extended je postaveno i nad C++. Co z toho mimo jiné plyne? Oba jazyky jsou multiplatformní, takže se dají provozovat jak na systémy z Windows, tak s Linuxem. Je tedy velice pravděpodobné, že se brzy setkáme s větším rozšířením Linuxu i na mobilních platformách.

Při psaní článku byly použity informace z:
KDE
Symbian Foundation
Android

Žádné komentáře: